top of page

Yaşanılası Şehir

İSKENDERUN

Akdeniz’in incisi ve Doğu Akdeniz’in en önemli kenti – İskenderun, Türkiye’nin sekizinci büyük ekonomisidir: Türkiye’de kurulu 3 Entegre, 25 mini-mill ve 7 İndüksiyon Ocaklı tesisten; 1 Entegre, 7 mini-mill ve 3 İndüksiyon Ocaklı tesis ve toplamda 16.7 milyon ton üretim kapasiteyle başta demir-çelik sektörü olmak üzere otomotiv sektörünün önemli unsurlarından biri olan filtrelerin de ABD ve Çin’den sonra dünyadaki üçüncü üreticisi olan Türkiye’nin toplam 143 milyonluk üretim kapasitesinin yaklaşık %65’i İskenderun bölgesinde üretilir. Ayrıca 12 limanı ile lojistik, antrepo hizmetleri, gümrük ve ihracatıyla İskenderun, Türkiye’nin 45 şehrinden daha büyük olup Merkez Bankası bulunan tek ilçedir.

Yaşam konforu, kültür ve mantalite olarak İskenderun yaşanılası bir şehirdir.

Hoşgörü ve Gastronomi Başkenti

HATAY

Bir şehir düşünün!.. Farklı dinden ve inançtan insanlar sevgi, barış ve kardeşlik duyguları içinde bir arada yaşıyor olsunlar... Kavgadan uzak dursunlar, sevgide saygıda kucaklaşsınlar... “Ezan, Hazzan ve Çan” sesiyle, karşılıklı sevgi ve kardeşliğin taçlandığı, ayrıca yaşandığı bir yer düşünün... İşte burası Hatay! Kente gelen ziyaretçilerin bu topraklar için kullandığı ortak kelime: Hoşgörü!

Ayrıca, UNESCO tarafından gastronomi alanında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dahil edilen, kendine has özellikleri ve zengin yemek çeşitliliğine sahip Hatay mutfağı, sahip olduğu 600’ün üzerinde yemek ve tatlı çeşidi ile tüm yurda nam saldığı gibi dünya çapında da markalaşmıştır.

isrs_2020_iskenderun
isrs_2020_iskenderun
bottom of page